Kalmar DCG330-12
vorkheftrucks
Gebruikt
Stage V
2025
Prijs op aanvraag
Kalmar DCG330-12
vorkheftrucks
Gebruikt
Stage V
2025
Algemene kenmerken
Titel:
Kalmar DCG330-12
Subcategorie:
Merk:
Kalmar
Conditie:
Locatie:
Terneuzen, Nederland
Algemene staat:
5/5
CE certificaat:
Ja
Adverteerder referentie:
Omschrijving
Transmission type : Automatic Transmission model : DANA TE14 Colour : Red Mast stage count : 2 Available for rental Speed limiter Backup buzzer Forkpositioner Gear Type : Automatic Number of gears : 3/3 Gearbox model : DANA TE14 Color : Red Number of steps mast : 2 Available for rent Available from stock at Feyter Forklift Services from our location in the port of Flushing. Would you like to see the machine and do a test drive? Contact us for an appointment! The machine is equipped with, among other things: - Duplex 4 meter mast - Sideshift with integrated fork adjustment - Kalmar EGO cabin - Fork length 2,400mm, terminal west suspension - Optionally equipped with coilram from stock - Integrated air conditioning - LED working lights and road lights - Volvo engine stage V - DANA transmission (automatic, 3 forward, 3 reverse speeds) Need more information? Then please contact us, www.feyter.com for more information Feyter Forklift Services: Your Specialist in Internal Transport Your versatile partner in mobile internal transport for over 50 years (since 1974)! 1.) Official dealer of top brands: Manitou, Kalmar, Terberg, Mitsubishi & Meclean. 2.) Wide range: Forklifts, telehandlers, container handling machines, warehouse machines, sweepers, and more. 3.) More than a supplier: Tailor-made solutions for safety, savings, financing, and maintenance. 4.) Comprehensive service: We help you with the correct export documents and unburden you with transport to your company. 5.) Top Expertise: Qualified mechanics, experience with leasing/service contracts, and own certified inspectors.
Eigenschappen
Bouwjaar:
Bedrijfsuren:
Aandrijving:
Diesel
Emissienorm:
Doorrijhoogte:
4.320 mm
Type banden:
Luchtbanden
Dubbele banden:
Ja
Aantal banden:
6
Ledig gewicht:
41.500 kg
Transmissie:
Automaat
Type cabine:
Gesloten
Hefmast
Max. hefcapaciteit:
33.000 kg
Max. hefhoogte:
4.000 mm
Vorklengte:
2.400 mm
Type hefmast:
Duplex
Lastzwaartepunt:
1.200 mm