Hydraram HTG-210RT
sorteergrijpers uitrusting
Nieuw
2026
Prijs op aanvraag
Hydraram HTG-210RT
sorteergrijpers uitrusting
Nieuw
2026
Algemene kenmerken
Titel:
Hydraram HTG-210RT
Bouwjaar:
Conditie:
Locatie:
Surhuisterveen, Nederland
Omschrijving
The Hydraram HTG Tree Grab is suitable for many applications, such as handling and separating parts of trees. This grab is an absolute must on every project because of the high output that it provides, the durability, absolutely low operating costs and less wearing out. These reasons are the most important features of this grab. Large or small forestry, nothing is too heavy for this grab! Excavatorclass: 20 - 30 t. Weight: 1720 kg. Workingpressure: 350 bar Oilflow: 170 l/min Workingpressure rotation: 190 - 210 bar Oilflow rotation: 35 l/min Wider shell width: 1230 mm Narrow shell width: 840 mm Opening width: 2250 mm Height: 1550 mm Closing force: 68 kN. Minimal object diameter: 200 mm These grapples are suitable for handling logs, trunks and branches. They operate with a single hydraulic cylinder moving the shell on either side simultaneously. T-type HTG tree grapples can easily accomodate trunks of smaller diameter because of the specially designed 7 teeth that interlock perfectly as their grip tightens. There are 24 models for carriers from 1.2 to 55 tons. T models feature teeth to improve the holding ability of your attachment. Interested? We are happy to give you a quote! For more information, contact us by e-mail: info@hydraram.com